It works out pretty costly when most shop bought school snacks cost between $3-$7 per box of 8-12 snacks.
I have been making school snacks since we started in prep this year and for the last couple of months I have been making all of the snacks for school and home myself. With the exception of fruit and the occasional packet of chips for my other half.
This has been great for us. I enjoy baking and providing tasty snacks for our family, and although at first I was worried the change from commercial food to personally made food wouldn't sit well with the girls - they've made the change with great ease.
They like to help out with cooking and mixing which gives us time together and the lack of sugars, preservatives and whatever else is put into commercial foods has been excellent for their behavior.
A few tips to note:
* cook in bulk, and freeze what you can in portions. It saves time and effort.
* although being healthy is great, it's not productive if they won't eat it. Don't take this to heart. It's better to have one eaten chocolate cookie than an untouched nut bar and a hungry child. Don't over do the treats though! Work with your kids for a compromise if you have to.
* try to mix it up for the sake of fun. Walking into Kindy and having the teacher recite exactly what your kids are having for lunch before you unpack is probably a point to ponder ( this happened a few weeks ago! Haha!)
* use reusable packaging. Woolworths have great plastics available that is bpa free in great colours. They start at about 99c and are just fantastic. It's a rainbow of excitement for your kids to open their lunch box. They are also easy for kids to use, and have an assortment of sizes.
They are the Kilpo range from sistema.

This whole set would have been about $8
*try to set aside a morning or afternoon for cooking. It's much more efficient than setting up, packing down every time you make a dish.
Have fun!
No comments:
Post a Comment